Didem Elif Doğan - Olimpia Oto Camları Genel Müdür Yardımcısı

Olimpia Oto Camları Genel Müdür Yardımcısı Didem Elif Doğan, sigorta şirketlerinden cam hasarlarında ‘yerli cam’ kullanılmasının teşvik edilmesini istedi. Doğan, bu sayede sigorta şirketlerinin ve tüketicilerin ödeyecekleri maliyetlerin aşağı çekileceğini ve gerçek anlamda tasarruf sağlanacağına dikkat çekiyor.

Otomotiv ana sanayine orijinal parça ve yenileme pazarına eş değer ürün üreten Olimpia Oto Camları’nın Genel Müdür Yardımcısı Didem Elif Doğan, cam hasarlarında ‘yerli cam’ kullanımının teşvik edilmesini istiyor. “Cam hasarlarında doğru fiyatlamayla hasarın ‘birebir eşdeğer Olimpia Cam‘ ile değiştirilmesi hem yerli malı kullanımı açısından hem de maliyetler açısında son derece önemli” diyen Doğan, 2019 yılının hep beraber enflasyonla topyekün mücade yılı olacağını söyledi. Doğan, “Bu nedenle topyekün tasarruf yapacağımız bir yıl olmak zorunda. Özellikle tüm sigortalılarımızı, tüm acente ve brokerlarımızı cam hasarlarında ithal cam maliyeti yaratmak yerine tüm marka ve modeller için rahatlıkla bulabilecekleri ‘birebir eşdeğer Olimpia camı‘ kullanmaya davet ediyoruz. Olimpia Oto Camları olarak 2019 yılında üretim planlamamızda herhangi bir kısıtlama düşünmüyoruz. Ankara ve Gebze fabrikalarımız ve bölge depolarımız tam kapasiteyle üretimde ve dağıtımda olacaklar. Bu kadar geniş yelpazede sunduğumuz cam çeşidinin bulunduğu bir milli üretimin de halkımız tarafından desteklenmesi ile zaten başlı başına bir tasarruf önlemi almış oluruz” diye konuştu.

Olimpia Cam, bugün Ankara ve Gebze fabrikalarında otomotivin tüm segmentlerine nerede ise her marka modele eşdeğer 30 bin farklı ürün üretiyor. Yurtdışında aralarında Mercedes-Benz, Isuzu, BMC, Liebherr, Komatsu gibi birçok firmaya orijinal cam tedariği de yapan firma 50’yi aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Bu yıl rakamlarımızı iki defa revize ettik

Geçen yıl özellikle son aylarda yaşanan dolu hasarları ve TÜV muayene şartları içinde cam çatlağının ağır kusur sayılması ile ilgili yönetmelik nedeniyle yoğun cam değişiminin yaşandığına vurgu yapan Doğan, bu nedenle bu yılı geçtiğimiz yıl ile karşılaştırmanın biraz haksızlık olacağını söyledi. 2018’i hammadde ve enerji maliyetlerindeki yüksek artışlar nedeniyle özellikle sanayi sektörü için oldukça zor bir yıl olarak değerlendiren Doğan, şöyle devam etti: “Otomotiv sanayi içinde otomotiv camı üretimi olarak yüzde yüz yerli üretim gerçekleştiren Olimpia Oto Camları olarak ana hammaddemiz olan ‘blok ham camın’ ana tedarikçimiz Şişecam’da zam görmesi ve yine en büyük enerji maliyetimiz olan elektrik enerjisine geçilen yeni tarifeler nedeniyle camın fabrikadan çıkış fiyatı, dolayısıyla perakende fiyatı arttı. Son yıllarda oturmuş olan genel alışkanlığın aksine, her yılbaşı hazırladığımız ve yılda bir kez hazırlanan ‘Olimpia oto cam fiyat listemizi’ bu yıl içinde iki kez revize etmek durumunda kaldık. Yıllık sözleşmeler ile tedarik hizmeti verdiğimiz sigorta şirketleri ile olan anlaşmalarımızı ara dönemde gözden geçirdik ve gerekli fiyat revizyonuna gittik. Enflasyonla topyekün mücadele kapsamında maliyetlere gelen yüzde ellilik artışa karşın sigorta sektörü ile bunu yarı yarıya paylaştık. Bayi kanadında iskonto oranları ile durumu dengelemeye çalıştık.”

Sigorta şirketleri ile işbirliği yapıyor

Olimpia Oto Cam, bugün Türkiye’nin önde gelen tüm sigorta şirketleri ile çalışıyor. Sigorta sektörü ile Olimpia’nın iş ortaklığı 2000’li yılların başına dayanıyor. Şu anda tüm sigorta şirketlerine cam tedariği sağlayan firma, her sigortalıya verdiği hizmeti ise bağımsız bir denetim firmasıyla ölçümlüyor. Bugün Olimpia’nın sigorta sektöründeki müşteri memnuniyeti yüzde 99’larda. Yurt içi yenileme piyasasında ise yurt içi müşterilere kasko sigortalarında anlaşmalı cam montajı vererek yine sigortalı değillerse de tüm Türkiye nezdinde cam montaj servislerinde Olimpia logolu birebir eşdeğer parça statüsünde cam tedariği hizmeti verdiklerini ifade eden Doğan, çalıştığı sigorta şirketler olarak ise Anadolu, Axa, Aksigorta, Groupama, Ergo, Eureko, HDI, Zurich, Unico, Bereket ve Quick Sigorta’yı sayıyor. Bunun yanında şirketin Filo şirketi olarak Tebarval, Europcar, Hertz, Budget, Sixt Rent ve Metal Oto ile anlaşmaları bulunuyor.

Sigorta sektörüne maliyet avantajı sunuyoruz

“Olimpia sigorta sektörüne yüzde 75 oranında maliyet avantajı yaratıyor” diyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta şirketlerine deneyimli kişilerden oluşan ekibimizle büyük bir hizmet sunuyoruz. Eskiden araçlarda model yılı daha uzundu. Dolayısıyla oto cam rahatlıkla temin edilebiliyordu. Fakat son yıllarda 2 yılda bir modeller değişmeye başlayınca araçların zorunlu parçaları dışında, cam gibi hassas ürünleri piyasada bulmak zorlaştı. Bu durumda bizim, hızlıca o ürünü yerliye çevirmemiz gerekiyor. Hangi bölgede, hangi araçlar olduğunu ve neye ihtiyaç olduğunu belirliyor, buna göre ürünlerin yerlileşmesini, ucuzlaşmasını ve sigorta şirketi müşterisinin tedarik aşamasında yaşayacağı sorunların önüne geçmesini sağlıyoruz. Teknolojik altyapımız sayesinde sigorta sektörü ile hızlı bir iletişim kurabiliyoruz. Müşteriye hızlı bir şekilde ulaşıyor ve ihtiyaçları karşılıyoruz.”

Camda çeşitlilik ile fark yaratıyoruz

Sigorta sektöründe oto cam hasarlarının yüzde 80’ninin ön cam hasarı olarak gerçekleştiğinin altını çizen Olimpia Oto Camları Genel Müdür Yardımcısı Didem Elif Doğan, “Geri kalan yüzde 20 hasar ise arka ve yan camlardan oluşuyor. Bir araçta 8 tane cam var. Altı üstü cam denir, ama bu camların tümü birbirinden farklıdır. Sağ ön kapı camını, soldaki ön kapıya takamazsınız. Tüm renk skalasında ürün bulundurmanız gerekir. Bu çeşitlilik yarattığımız en büyük faydalardan birisi. Sigorta şirketlerine oto hasarlarında maliyet azaltıcı unsurlar konusunda yıllardır katkı sağlıyoruz” diyor.

Sigortalıların cam hasarlarını 24 saatte karşılıyoruz

“Sigortalıların cam hasarlarını 24 saat içinde uluslararası kalite belgelerine haiz camlarımızla montaj dâhil olarak karşılıyoruz” diyen Olimpia Oto Camları Genel Müdür Yardımcısı Didem Elif Doğan, camın hasarsızlığı bozmayan bir hasar türü olduğuna dikkat çekerek, evrak sürecinin de kendileri tarafından takip edildiğini söyledi. Doğan, “Sigortalılar sadece çağrı merkezi üzerinden ya da anlaşmalı bayilerimize direkt giderek bu hizmeti alıyorlar. Ondan sonra ki tüm evrak süreci de bizim takibimizde ilerliyor. Aynı poliçe dönemi içinde aynı cam yine kırılırsa bu kez bizim sağladığımız bonus bir hizmet olarak yeniden cam montajı veriliyor. Ayrıca Olimpia Cam, kalite konusunda tamamen müşteri memnuniyeti sağlanana kadar garanti altında. Sigorta sektörü cam konusunda hasarlarını bizler üzerinden kontrol ediyor. 10 operasyon yetkilimiz 12 saha yetkilimiz ile tüm sürece hâkimiz” diye konuştu.

 

Sigortalı Dergisi – Ocak 2019
Röportaj: Edip Ozan Üçok

Share: