Didem Elif Doğan - Olimpia Oto Camları Genel Müdür Yardımcısı

Olimpia Oto Camları Genel Müdür Yardımcısı Didem Elif Doğan; “Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında maliyetlere gelen yüzde 50’lik artışa karşın sigorta sektörü ile bunu yarı yarıya paylaştık.”

Olimpia’nın 2018 yılı nasıl geçiyor? Yıl sonuna yaklaştığımız bugünlerde kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz?

2018 yılı hammadde ve enerji maliyetlerindeki yüksek artışlar nedeni ile özellikle sanayi sektörü için oldukça zor bir yıl oldu. Otomotiv sanayi içinde otomotiv camı üretiminde yüzde 100 yerli üretim gerçekleştiren Olimpia Oto Camları olarak ana hammaddemiz olan ‘blok ham camın’, ana tedarikçimiz Şişecam’da zam görmesi ve yine en büyük enerji maliyetimiz olan elektrik enerjisinde geçilen yeni tarifeler nedeni ile yüksek maliyetlere ulaşıyor olmamız camın fabrikadan çıkış fiyatının dolayısı ile de perakende fiyatının artışına sebebiyet verdi. Son yıllarda oturmuş olan genel alışkanlığın aksine, her yılbaşı hazırladığımız ve yılda bir kez hazırlanan ‘Olimpia Oto Cam fiyat listemizi’ bu yıl içinde iki kez revize etmek durumunda kaldık. Yıllık sözleşmelerle tedarik hizmeti verdiğimiz sigorta şirketleri ile olan anlaşmalarımızı ara dönemde gözden geçirdik ve gerekli fiyat revizyonlarına gittik.

Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında maliyetlere gelen yüzde 50’lik artışa karşın sigorta sektörü ile bunu yarı yarıya paylaştık. Bayi kanadında iskonto oranları ile durumu dengelemeye çalıştık. Ancak hep beraber ne kadar çözüm üretirsek de yadsınamaz bir gerçek olarak maliyetlerdeki artış, sigorta sektörünün hasar maliyetlerinde kendini gösterecektir. Cam hasarlarında doğru fiyatlama ile hasarın birebir eşdeğer Olimpia Cam ile değiştirilmesinin sağlanması hem yerli malı kullanmamız açısından hem de ithal cam maliyetleri karşısında yüksek tasarruf sağlamaya devam etmemiz açısından son derece önem arz etmektedir. Geçtiğimiz yıl özellikle son aylarda yaşanan dolu hasarları ve TÜV muayene şartları içinde cam çatlağının ağır kusur sayılması ile ilgili yönetmelik çıkması nedeni ile yoğun cam değişiminin olduğu bir yıldı. O nedenle bu yılı geçtiğimiz yıl ile karşılaştırmak biraz haksızlık olsa da 2018’in, 2017 rakamlarını yakalamasının başarı olduğunu söyleyebilirim. Burada cam hasarlarının artışından çok; markamıza olan güven, bayi ağının genişliği nedeni ile kolay ulaşılabilirlik, lojistik gücümüz ile tüm Türkiye’ye hızlı ve zamanında dağıtım, tüm marka ve modelleri kapsayan geniş ürün gamının öneminden bahsedebiliriz.

2019 yılındaki hedef ve öncelikleriniz neler olacak? Sigorta ve otomobil sektörüne 2019 yılında sağlayacağınız katkıları bizimle paylaşır mısınız?

Öncelikle 2019 yılının ekonomimizde enflasyonist etkilerin ve durgunluğun azaldığı bir yıl olması temennisi ile söze başlayalım. 2019 yılı hep beraber enflasyon ile mücadele ettiğimiz bir yıl olacak ise hep beraber de tasarruf yapacağımız bir yıl olmak zorunda. O nedenle özellikle tüm sigortalılarımızı, tüm acente ve brokerlerimizi cam hasarlarında ithal cam maliyeti yaratmak yerine; tüm marka ve modeller için rahatlıkla

bulabilecekleri ‘birebir eşdeğer Olimpia camı’ kullanmaya davet ediyoruz. Olimpia Oto Camı tüm dünyaya ihraç edilen ve uluslararası kalite kontrollerinden geçen özellikte olduğu için bizi en iyi tanımlayan ‘güven veren kalite’ mottomuzda da dediğimiz gibi gönül rahatlığı ile tercihlerini kullansınlar istiyoruz. Çünkü Olimpia Oto Camları olarak 2019 yılında üretim planlamamızda herhangi bir kısıtlama olmayacak. Ankara ve Gebze fabrikalarımız ve bölge depolarımız tam kapasite ile üretimde ve dağıtımda olacaklar. Bu kadar geniş yelpazede sunduğumuz cam çeşidinin bulunduğu bir milli üretimin de halkımız tarafından desteklenmesi ile zaten başlı başına bir tasarruf önlemi almış oluruz diye düşünmekteyim. İthal kullanımını azalttığımız ölçüde ülke ekonomisi için o oranda üzerimize düşeni yapmış olacağız. Sigorta sektörüne cam tedariği ve cam asistans hizmeti veren OCP Olimpia şirketimizin 444 6 226 numarası ile hizmet veren müşteri hizmetleri hattını 7/24 hizmet verir hale getirmek ve özellikle ilk etapta İstanbul, Ankara ve İzmir’i kapsayan mobil onarım için test hizmetlerine başlamak 2019 yılı planlarımız içinde yer almaktadır.

Olimpia, müşteri memnuniyetini önemseyen ve bu konuda çalışmalar yapan bir firma. Müşteri memnuniyetini nasıl ölçümlediğinizi ve ortaya çıkan sonuçları bizimle paylaşır mısınız?

Kasko sigortalılarımız halen çok büyük ölçüde hasarda acentesi aracılığı ile hizmet almakta yani hasarı oluştuğunda bizzat kendisi call centerdan ihbar açmak yerine acentesi aracılığı ile bu hizmeti alıyor. Hizmetimizi, acentelerin zamanında ve düzgün hizmet alması açısından ‘gizli müşteri uygulamaları ile’ denetliyoruz. Sigortalının aldığı cam montaj hizmetinden ve camımızın kalitesinden memnun olup olmadığı ise bağımsız bir denetim şirketince yönetilen telefon anketi ile ölçümleniyor. Tüm anket sonuçları ve kayıtları arşivleniyor.

Memnuniyetsizliğin olduğu durumlarda müşteri ve acente ile yetkililerimiz kontak kurarak sorunun giderilmesine yardımcı oluyorlar. Müşteri memnuniyeti sonuçları düzenli olarak isteyen sigorta şirketleri ile paylaşılıyor. Müşteri ile buluştuğumuzda memnun olmaması mümkün değil ancak bu konuda özellikle belirtmek istediğim bir husus var. Kasko poliçeleri düzenlenirken ‘genişletilmiş cam klozu’ ile kesilen bir poliçede müşterinin Olimpia camına yönlendirilmesi oldukça güç hale geliyor. Sigortalılara uluslararası normlarda üretilmiş, hatta OEM olarak otomotive orijinal logo ile üretilen camlarının birebir aynısının Olimpia logosu ile takılmasını layığı ile anlatabilirsek baştan cam ilave ücreti ödemesinin de gereksiz olacağını görecektir. Bu konuda hem sigorta şirketleri hem acente ve brokerler hem de bizler gerekli tanıtımı yapmakla yükümlüyüz diye düşünmekteyim.

Sigorta sektörünün Olimpia hizmetlerine olan yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör tarafında ne tür geri dönüşler ve memnuniyet bildirimleri alıyorsunuz? Sizce oto cam hasarlarında Olimpia’yı tercih eden sigorta şirketlerinin kazanımları nelerdir?

Sigorta sektörüne Olimpia tarafından kazandırılan maliyet avantajının yanında kolay ulaşılabilirlik ve cam teminindeki hızı gibi özelliklerimizin de altını çizmeliyiz. Müşteri memnun olana kadar camını değiştirmeyi ve hasarını gidermeyi taahhüt ettiğimiz için sigorta sektörü gönül rahatlığı ile yönlendirebiliyor. Uzun yıllardır hizmet verildiği için de karşılıklı güven oluşmuş durumda. Ancak son derece profesyonel bir yaklaşımla da hizmetimizi aynı zamanda sigorta şirketinin istediği miktarda teminat mektubu vermesiyle de gerçekleştiriyoruz. Olimpia Oto Cam, sektörünün lider kuruluşu ve en eskisi olarak çok güçlü olan sermaye ve özkaynak gücünü burada göstermiş oluyor. Operasyon olarak hızımız, sorun çözme biçimimiz sektördeki çalışma arkadaşlarımız ve iş ortaklarımız tarafından beğenilip takdir edildikçe de çalışma isteğimiz ve azmimiz daha artıyor. Bu güvene ve takdire sahip olmaktan gurur duyuyoruz.

Olimpia 81 ilde birçok servis ağı ile hizmetlerini sürdürüyor. Yurtiçinde ve yurtdışında geniş hizmet ağına başarıyla hakim olmanın püf noktaları nelerdir sizce?

Olimpia tüm Türkiye’de il il cam işi yapan aileleri tanır. Bayiliğini yıllar öncesinden kendi süzgecinden geçirerek vermiş, zamanla işin başına geçen ikinci jenerasyon ile de yine güçlü bağlarını kurarak bir aile ortamı havasında ancak son derece profesyonel bir yönetim anlayışı benimsemiştir. Olimpia bayilerimiz hizmet, dağıtım, müşteri memnuniyeti, tahsilat gibi konularda Olimpia standartlarında faaliyet gösterirler ve bu konuda sürekli iyileştirme çalışmalarımıza katılırlar. Bu arada Best Dergisi aracılığı ile de sigorta sektöründeki tüm dostlarımızın yeni yılını kutluyorum.

Best Dergisi – Aralık 2018
Fotoğraf: Mesut Güngör
Röportaj: Rabia Kübra Kanun

Share: